Президент Українського товариства генетиків і селекціонерів

 


Кунах

Віктор Анатолійович

тел.: (044) 526-07-98
факс: (044) 526-07-59
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

1946 р.н., доктор біологічних наук, професор, член-кореспондент Національної академії наук України, завідувач відділу генетики клітинних популяцій Інституту молекулярної біології і генетики НАН України, професор Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, Лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки (2005), премії ім. В.Я. Юр’єва НАН України (2002) та премії ім. М.Г. Холодного НАН України (2007).

Ключовий напрям наукових досліджень Віктора Анатолійовича — вивчення геному рослин, закономірностей його стабільності та мінливості у природі та експерименті, зокрема, вивчення особливостей, причин, механізмів та шляхів регуляції структурно-функціональної мінливості геному в клітинних популяціях in vivo та in vitro і розробка на цій основі генетичних основ біотехнології рослин. Його основні праці присвячено вивченню геномної та епігеномної мінливості у процесах дедиференціювання та диференціювання клітин, установленню закономірностей перебігу процесів геномної мінливості та добору в клітинних популяціях, як основи пластинчості та адаптивності організмів, пошуку шляхів регуляції мінливості у популяціях культивованих клітин і створенню на цій основі високопродуктивних клітинних штамів — продуцентів біологічно активних речовин рослинного походження, насамперед лікарських речовин (фітопрепаратів).

Основні дослідження останніх років присвячені вивченню молекулярно-генетичного поліморфізму природних популяцій рослин, що зростають у різних, перш за все екстремальних умовах, дослідженню ролі та внеску пластичності геному у процеси адаптації як угруповань, так і окремих організмів до змінних, у тому числі стресових, умов зростання. розробляє новий напрям - клітинна геноміка рослин. В.А. Кунах разом з колегами створив кілька десятків унікальних клітинних штамів цінних лікарських рослин, передовсім рідкісних, тропічних і тих, що нині вже зникають. Зокрема, за ініціативою дослідника створені та впроваджені у промислове виробництво перші у світі високопродуктивні клітинні штами раувольфії зміїної (джерело протиаритмічного алкалоїду аймаліну), клітинні штами женьшеню, родіоли рожевої, унгернії Віктора тощо.

Перу Віктора Анатолійовича належать монографії «Біотехнологія лікарських рослин. Генетичні та фізіолого-біохімічні основи» (2005), «Розвиток генетики в Україні» (2009), «Онтогенетическая пластичность генома, как основа адаптивности растений» (2011), він є співавтором підручника для студентів ВНЗ «Біотехнологія рослин» (2003), чотирьох томів із серії монографій «Biotechnology in Agriculture and Forestry», Springer (1989, 1994, 1996, 1998), монографії «Aneuploidy. Part B: Induction and Test Systems», Alan R. Liss. Inc., N-Y. (1988) та ін. Всього він опублікував понад 400 наукових праць і запатентував 38 винаходів у галузі клітинної селекції та біотехнології рослин.

В.А. Кунах — головний редактор науково-практичного журналу «Вісник Українського товариства генетиків і селекціонерів» і періодичних збірників наукових праць «Фактори експериментальної еволюції організмів» та «Досягнення і проблеми генетики, селекції та біотехнології», член редколегії журналів «Цитология и генетика», «Biopolymers and Cells», «Физиология и биохимия культурных растений», «Proceedings of the Latvian Academy of Sciences», «Biotechnologia acta» та ін., член Міжвідомчої наукової ради НАН України та УААН з проблем агропромислового комплексу, двох спеціалізованих учених рад із захисту докторських та кандидатських дисертацій та ін. Під його керівництвом виконано 4 докторських та 21 кандидатська дисертація.