Некролог, ВИРОВЕЦЬ Вячеслав Гаврилович

 

Українське товариство генетиків і селекціонерів ім. М. І. Вавилова з сумом та почуттям глибокої скорботи повідомляє, що 26 березня 2021 р. на 85‑му році пішов із життя голова Сумського відділення і надзвичайно активний член Товариства, доктор сільськогосподарських наук, професор, головний науковий співробітник Інституту луб’яних культур НААН, всесвітньовідомий учений у галузі селекції і насінництва конопель без психотропних властивостей, людина щедрої душі і доброго серця Вячеслав Гаврилович ВИРОВЕЦЬ.

Читати: Некролог, ВИРОВЕЦЬ Вячеслав Гаврилович


XVI Міжнародна наукова конференція «Фактори експериментальної еволюції організмів»

Вельмишановні колеги!

Українське товариство генетиків і селекціонерів ім. М.І. Вавилова інформує, що у вересні 2021 р. планується проведення чергової, XVІ-ї Міжнародної наукової конференції «Фактори експериментальної еволюції організмів». У зв’язку з непроведенням попередньої конференції у вересні 2020 р. через пандемію коронавірусу, планується провести об’єднану XV і XVІ Міжнародну наукову конференцію «Фактори експериментальної еволюції організмів» наприкінці вересня 2021 р. у м. Кам’янець-Подільський (Хмельницька область, Україна).

Наукову роботу конференції планується організувати і провести за наступними напрямами:

 1. Еволюція геномів у природі та експерименті
 2. Загальна та популяційна генетика
 3. Молекулярна генетика та геноміка
 4. Цитогенетика
 5. Прикладна генетика і селекція
 6. Генетика людини та медична генетика
 7. Аналіз та оцінка генетичних ресурсів
 8. Молекулярні та клітинні біотехнології
 9. Екогенетика
 10. Біоінформатика та комп’ютерна біологія
 11. Історія біології, питання викладання генетики, селекції та еволюційної теорії

Завантажити Інформаційний лист № 1


Президент Українського товариства генетиків і селекціонерів

 


Кунах

Віктор Анатолійович

тел.: (044) 526-07-98
факс: (044) 526-07-59
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

1946 р.н., доктор біологічних наук, професор, член-кореспондент Національної академії наук України, завідувач відділу генетики клітинних популяцій Інституту молекулярної біології і генетики НАН України, професор Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, Лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки (2005), премії ім. В.Я. Юр’єва НАН України (2002) та премії ім. М.Г. Холодного НАН України (2007).

Ключовий напрям наукових досліджень Віктора Анатолійовича — вивчення геному рослин, закономірностей його стабільності та мінливості у природі та експерименті, зокрема, вивчення особливостей, причин, механізмів та шляхів регуляції структурно-функціональної мінливості геному в клітинних популяціях in vivo та in vitro і розробка на цій основі генетичних основ біотехнології рослин. Його основні праці присвячено вивченню геномної та епігеномної мінливості у процесах дедиференціювання та диференціювання клітин, установленню закономірностей перебігу процесів геномної мінливості та добору в клітинних популяціях, як основи пластинчості та адаптивності організмів, пошуку шляхів регуляції мінливості у популяціях культивованих клітин і створенню на цій основі високопродуктивних клітинних штамів — продуцентів біологічно активних речовин рослинного походження, насамперед лікарських речовин (фітопрепаратів).

Основні дослідження останніх років присвячені вивченню молекулярно-генетичного поліморфізму природних популяцій рослин, що зростають у різних, перш за все екстремальних умовах, дослідженню ролі та внеску пластичності геному у процеси адаптації як угруповань, так і окремих організмів до змінних, у тому числі стресових, умов зростання. розробляє новий напрям - клітинна геноміка рослин. В.А. Кунах разом з колегами створив кілька десятків унікальних клітинних штамів цінних лікарських рослин, передовсім рідкісних, тропічних і тих, що нині вже зникають. Зокрема, за ініціативою дослідника створені та впроваджені у промислове виробництво перші у світі високопродуктивні клітинні штами раувольфії зміїної (джерело протиаритмічного алкалоїду аймаліну), клітинні штами женьшеню, родіоли рожевої, унгернії Віктора тощо.

Перу Віктора Анатолійовича належать монографії «Біотехнологія лікарських рослин. Генетичні та фізіолого-біохімічні основи» (2005), «Розвиток генетики в Україні» (2009), «Онтогенетическая пластичность генома, как основа адаптивности растений» (2011), він є співавтором підручника для студентів ВНЗ «Біотехнологія рослин» (2003), чотирьох томів із серії монографій «Biotechnology in Agriculture and Forestry», Springer (1989, 1994, 1996, 1998), монографії «Aneuploidy. Part B: Induction and Test Systems», Alan R. Liss. Inc., N-Y. (1988) та ін. Всього він опублікував понад 400 наукових праць і запатентував 38 винаходів у галузі клітинної селекції та біотехнології рослин.

В.А. Кунах — головний редактор науково-практичного журналу «Вісник Українського товариства генетиків і селекціонерів» і періодичних збірників наукових праць «Фактори експериментальної еволюції організмів» та «Досягнення і проблеми генетики, селекції та біотехнології», член редколегії журналів «Цитология и генетика», «Biopolymers and Cells», «Физиология и биохимия культурных растений», «Proceedings of the Latvian Academy of Sciences», «Biotechnologia acta» та ін., член Міжвідомчої наукової ради НАН України та УААН з проблем агропромислового комплексу, двох спеціалізованих учених рад із захисту докторських та кандидатських дисертацій та ін. Під його керівництвом виконано 4 докторських та 21 кандидатська дисертація.